Жител на охридското село Вапила, украл 30.000 евра од куќа во Лескоец

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 26-годишен жител на охридското село Вапила, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Тој на 04.08.2020 година, со употреба на физичка сила и подесен алат, влегол куќа во селото Лескоец и одзел 30.000 […]

Повеќе

Полицијата во Охрид приведе две лица кои при обид за преглед почнале да бегаат и исфрлиле опаковка со таблетки

На 10.08.2020 во 22 часот во СВР Охрид биле приведени и лишени од слобода Д.Н.(24) и Г.Л.(26), двајцата од Скопје. При обид за преглед во близина на спортско игралиште во Охрид, тие почнале да бегаат од полициските службеници, по што еден од нив, исфрлил опаковка со таблетки. Истите се одземени и предадени на вештачење, а […]

Повеќе

Две тепачки и една тешка сообраќајка изминатото деноноќие во Охрид

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, информира за неколку настани случени во Охрид изминатото деноноќие. На 08.08.2020 година во 02,30 часот, пред казино лоцирано на улицата „Абас Емин“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од А.Ц.(31) и З.Ш.(42) врз Н.М.( 25), И.М.(26) и К.М.(20), сите од Охрид. Против напаѓачите […]

Повеќе

27-годишна девојка утрово била силувана во хотел во Охрид

На 04.08.2020 во 05.13 часот во СВР Охрид, 27-годишна скопјанка пријавила дека во соба во хотел во Охрид над неа била извршена обљуба од страна на М.Н. По преземени мерки од полициски службеници од СВР Охрид, М.Н. бил приведен и се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од МВР. Please follow and like us:

Повеќе

Инцидент во берберница во Охрид: Со остар предмет нападнал две лица

На 03.08.2020 година во 17.15 часот, во берберски салон лоциран на улицата „Даме Груев“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со вербална расправија, а потоа и со физички напад со остар предмет извршен од 20-годишен охриѓанец врз двајца сограѓани на 24 и 25-годишна возраст, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Нивната […]

Повеќе

Уште едно немирно деноноќие во Охрид: Пожар во апартман, истепан охриѓанец на бензинска, сообраќајна незгода

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, информира за неколку настани кои се случиле изминатото деноноќие на територијата на Охрид. На 02.08.2020 година околу 23.30 часот, во апартман лоциран на улицата „Богомилска“ во Охрид, случен е пожар кој, со интервенција на Територијалната против пожарна единица набрзо е локализиран и целосно изгаснат. При увид, извршен во присуство […]

Повеќе

Не престанува девијантното однесување на туристите во Охрид: Крвава тепачка на „Сараиште“, нападнат сопственик на сместувачки објект, пронајдена марихуана во „Градиште“

На 02.08.2020 година во 00,30 часот, на плажата „Сараиште“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад и употребен стаклен предмет, извршен од Л.Ч.(23) врз Љ.Д.(24) и Д.Ј.(24), сите од Скопје, изјави Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Нападнатите со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Општата болница во […]

Повеќе

Полицијата со детали за сообраќајката кај Лагадин: Тешко повредено едно лице

На 01.08.2020 околу 19,55 часот на регионален пат во населба Лагадин, Охрид, се случила сообраќајна незгода помеѓу моторцикл сопственост на МВР, управуван од полициски службеник и патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.С.(30) од Маврово, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Во незгодата полицискиот службеник се здобил со тешки […]

Повеќе

Полицијата во Охрид со полни раце работа: Момче и девојка физички нападнати, малолетници фатени со марихуана

На 01.08.2020 година во 05 часот, во СВР Охрид, Д.Р.(19) од Скопје, пријави дека на кеј „Македонија“ во Охрид, бил физички нападнат од  засега непознато лице, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна Димоски. Истиот ден, додава Димоски, во 00.15 […]

Повеќе

Полицијата во Охрид уапси две лица, кај кои пронашла марихуана

На ден 25.07.2020 во 02.15 часот на ул.,,Кеј Македонија“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Г.Н.(21) од Свети Николе, поради тоа што при преглед кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Истиот ден во 23.20 часот на […]

Повеќе