Следува сончево и стабилно време

Денеска во Охрид ќе имаме сончево време со умерена облачност. Температурата ќе се искачи до 9-тиот степен. За време на викендот од УХМР прогнозата е дека ќе се задржи сончевото и стабилно време. Во сабота температурата во Охрид ќе се движи од -2 до 8 степени, додека во недела маскималната температура ќе достигне до 8 […]

Повеќе

Екстремно намален водостојот на Сатеска кај Ботун

Нивото на реката Сатеска на мерното место кај Ботун е за 15 пати пониско од вообичаеното, покажуваат последните податоци од мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Охридското Езеро има за 12 сантиметри пониско ниво од просечното за овој месец. Синоптичарите за следните три дена најавуваат сончево време, додека прогнозата за дожд е од понеделник. […]

Повеќе

УХМР: Следува период на променливо облачно и потопло време

Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди и температура до 11. степени. ОД УХМР за денеска најавуваат променливо облачно и релативно топло. Во утринските часови на северозапад со слаб локален дожд, а по котлините со слаба магла. Преку денот ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Додаваат дека следува период на променливо облачно […]

Повеќе