До четврток жолта (алертна) фаза, температури и до 40 степени- ова се препораките

Територијата на земјава денеска и во наредните два дена ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, соопшти Министерството за здравство. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, под влијание на топол бран утре и задутре максималните температури насекаде ќе бидат над 30 степени, на повеќе места ќе надминат и 35, а во среда […]

Повеќе

Временска прогноза за следните денови:Дневните температури во пораст

Од 12 до 17 степени Целзиусови денеска ќе достигне временската температутра ширум државата. Првиот работен ден оваа недела временската прогноза носи сончево време со мала облачност. Метероролзоите најавија и слаб ветер од југозападен правец. Максимални 15 степени ќе биде вредноста на максималната температура во Охрид. Стабилно и суво време се очекува и во следнте два […]

Повеќе

УХМР:Доаѓаат пролетни температури

Од УХМР информираат дека до петок ќе биде претежно сончево со значителен пораст на дневната температура, освен во среда кога ќе дува засилен северен ветер и ќе има зголемена облачност со услови за слаб локален дожд. Повторно зголемување на облачноста со локални врнежи се очекува за време на викендот. Дневната температура ќе се движи утре […]

Повеќе

Следува сончево и стабилно време

Денеска во Охрид ќе имаме сончево време со умерена облачност. Температурата ќе се искачи до 9-тиот степен. За време на викендот од УХМР прогнозата е дека ќе се задржи сончевото и стабилно време. Во сабота температурата во Охрид ќе се движи од -2 до 8 степени, додека во недела маскималната температура ќе достигне до 8 […]

Повеќе

Екстремно намален водостојот на Сатеска кај Ботун

Нивото на реката Сатеска на мерното место кај Ботун е за 15 пати пониско од вообичаеното, покажуваат последните податоци од мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Охридското Езеро има за 12 сантиметри пониско ниво од просечното за овој месец. Синоптичарите за следните три дена најавуваат сончево време, додека прогнозата за дожд е од понеделник. […]

Повеќе

УХМР: Следува период на променливо облачно и потопло време

Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди и температура до 11. степени. ОД УХМР за денеска најавуваат променливо облачно и релативно топло. Во утринските часови на северозапад со слаб локален дожд, а по котлините со слаба магла. Преку денот ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Додаваат дека следува период на променливо облачно […]

Повеќе