Честитка од ВМРО-ДПМНЕ Охрид по повод денот на светите браќа Кирил и Методиј

ВМРО-ДПМНЕ упатува искрени честитки по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенски просветители светите браќа Кирил и Методиј. “На овој голем ден ги чествуваме нивното извонредното епохално и просветителско дело и  нивното огромно значење за Светот, за Европа, за Македонија и за Охрид изразено преку нивните големи мисии. Создавајќи ја и проширувајќи ја […]

Повеќе

Честитка на градоначалникот Кирил Пецаков по повод Денот на светите Кирил и Методиј

По повод 24.Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, градоначалникот Кирил Пецаков упати празнична честитка. –Светите браќа Кирил и Методиј имаат бесценето историско, духовно и културолошко значење за македонскиот народ и за сите народи кои имаат  старословенско потекло. Нивната мисија за ширење на христијанската мисла и нивните дела претставуваат неисцрпна инспирација за човештвото и целокупниот цивилизациски напредок. Со создавање на словенската азбука – […]

Повеќе

Честитка на градоначалникот Пецаков за Националниот ден на Власите

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков  упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница  по повод 23 Мај, Националниот празник на Власите –Почитувани сограѓани, припадници на влашката етничка заедница ми претставува особена чест да ви го честитам Националниот ден на Власите  со желба за добро здравје, љубов и среќа во Вашите семејства. Придонесот на влашката заедница во Република […]

Повеќе

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ Охрид по повод Рамазан Бајрам

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите припадници на исламската вероисповед им упатува најискрени честитки по повод големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам. Во честитката се вели: “Рамазан Бајрам е празник на солидарноста и ден за споделување на добриот збор со пријателите, повод за повеќе внимание на сиромашните, децата без родители и на осамените. Празник на триумф […]

Повеќе

Честитка на градоначалникот Пецаков за Рамазан Бајрам

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, упати честитка до сите сограѓани со  муслиманска вероисповед по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам.  -На сите охриѓани со муслиманска вероисповед како и на претставниците од исламската верска заедница во Република Македонија, срдечно им го честитам Рамазанскиот Бајрам. Празникот нека внесе радост, мир и среќа во домовите и меѓу сите луѓе, а […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид на сите граѓани им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите граѓани им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Во честитката се вели: Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај е симбол на борбата за зачувување и унапредување на работничките права. Работниците мора да го добијат заслуженото вреднување и почитување. Токму и барањата за повисоки плати, за достоинство […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Нека ни е среќен, бериќетен и благословен Велигден!

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите православни христијани им го честита најсветлиот празник Воскресение Христово – Велигден. “Велигден ги спојува верата и традицијата, празник кој значи живот и надеж. Христовото Воскресение со својата божествена моќ е пред сѐ и над сѐ смисла на постоењето и животна цел. Да бидеме храбри и искрени! Да се одбраниме од […]

Повеќе

Велигденска честитка на градоначалникот Кирил Пецаков

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Градоначалникот Кирил Пецаков упати честитка до сите граѓани од православна веросиповед.  – На овој прекрасен ден, нека Бог Ве благослови со здравје, мир и огромна среќа. Светлината на Христовото Воскресение, нека Ви ги покаже највозвишените човекови чувства и нека Ве научи повеќе да се радувате, да […]

Повеќе

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ Охрид до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува честитки до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар. Во честитката се вели: “Воскресението Христово е вечна победа на животот над смртта. Празник кој е симбол за бесконечната божја милост за човекот. Не постои појасна порака за Божјата љубов и милост кон човештвото од Велигден. Во овој тежок […]

Повеќе

Честитка од градоначалникот Пецаков до верниците кои го слават Велигден според Грегоријанскиот календар

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков  им го честита Велигден на сите верници кои слават по Грегоријански календар. Во честитката се вели: “На сите сограѓани од католичка вероисповед кои го празнуваат Велигден, им посакувам празникот да го поминат во мир, добро здравје и семејна среќа. Само со почитување на традициите и христијанските вредности, можеме да го […]

Повеќе