Николоски за митинзите во Охрид: Ние на градскиот кеј со 25.000 луѓе, тие во сала за свадби со 250 луѓе- тоа е разликата!

Сега е време кога заеднички треба да ги донесеме одлуките за периодот кој следи. Енергијата е одлична, а победата се најавува од сите страни на Македонија, истакна од народниот митинг во Ново Село, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4 Александар Николоски. -Вчерашниот собир во Охрид ја покажа енергијата на ВМРО-ДПМНЕ и […]

Повеќе

Донев: Новата влада на ВМРО ДПМНЕ искрено ќе се посвети на развојот на Македонија, на Охрид

Од тука, од нашиот убав, свет, непокорен и победнички Охрид, ве уверувам дека новата влада на ВМРО ДПМНЕ искрено ќе се посвети на развојот на Македонија, на Охрид. Владата на ВМРО – ДПМНЕ отсекогаш била и ќе биде влада која искрено го поддржува Охрид и која ќе ги реализира капиталните инвестиции, кои им беа ветени […]

Повеќе

Време е политиката да ја напуштат оние што нанесуваат порази и понижувања, време е чесни луѓе со искрена посветеност да го преземат кормилото, време е за Македонија повторно твоја

Вечерва пред граѓаните во Охрид се обратија и тројцата кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“ од Охрид при што посочија дека промените се во рацете на граѓаните, време е да се работи за подобро утро на македонскиот народ и за просперитетна Македонија.  „Промените се во ваши раце! Со вашата поддршка, со вашата и наша енергија. […]

Повеќе

Сајкоски: Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар

Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар. Треба да биде културна сцена и туристички простор 365 дена во годината.Значајно место на мапата на светски центри за конференциски туризам и водечки туристички простор во регионални и меѓународни рамки.  Охрид за да биде препознат како сесловенски духовен културен центар Програмата Платформа 1198 на ВМРО-ДПМНЕ […]

Повеќе

Сајкоски од Дебрца: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност

Поддршката за нашиот кандидат Гордана Силјановска Давкова од ден на ден расте. Се по голем број на граѓани ни приоѓаат и не поддржуваат, даваат силна поддршка. Победата ќе биде голема, победата ќе биде историска, истакна Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 5. -Денеска сме тука во Дебрца за да ја […]

Повеќе

Анкета: Филипче пред голем пораз во ИЕ 4 од Николоски, двојна предност на ВМРО-ДПМНЕ и во ИЕ 3

Останува големата предност на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ во третата и четвртата изборна еденица и во месец април. Според анкетата на ИПИС објавена во емисијата Објектив на МРТ, во третата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ име речиси двојна предност пред владеачката СДСМ, односно опозициската партија има доверба од 34,2%, а Социјалдемократскиот сојуз има доверба од 17,8% од […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти носителите на листите за парламентарните избори во мај

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека тој ќе биде носител на пратеничката листа во изборната единица еден. За во изборната единица два, носител ќе биде Владо Мисајловски. Во изборната единица три, носител ќе биде сегашниот пратеник Драган Ковачки. Во изборната единица четири, носител ќе биде потпретседателот на партијата и пратеник, Александар Николовски. Одлука кој ќе биде носител во изборната […]

Повеќе

Мицкоски: Излезете да гласате и да добиеме 61 пратеник за економски реформи, за правда и одговорност и политичка стабилност

Мора оваа победа да е јасна и убедлива и со 61 пратеник. Ова е моето настојување и ова мора да биде нашата заедничка мисија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната Конвенција за избор на кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ. –И ќе кажам три причини за тоа. 61 пратеник за економски […]

Повеќе

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде апсолутен победник на изборите, ќе има двојно повеќе пратеници од СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ќе освои апсолутно мнозинство на парламентарнмите избори закажани за 8 мај, но не доволно за партијата да може сама да формира влада. Вакво нешто покажуваат резултатите од анкетата изработена од Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС), презентирани во емисијата „Објектив“ на МРТ1. На прашањето „За која партија ќе гласате на претстојните избори?“ на […]

Повеќе

Аналитичарот Пекевски најавува голема победа на ВМРО-ДПМНЕ: Убеден сум дека Мицкоски ќе освои над 61 пратеник

За аналитичарот Синиша Пекевски, нема дилема дека ВМРО-ДПМНЕ ќе однесе голема победа на парламентарните избори. Според неговите прогнози, најголемата опозициска партија ќе освои апсолутно мнозинство во македонското Собрание. -Јас сум убеден дека Христијан Мицкоски ќе освои над 61 пратеник. Веќе подолго време го тврдам тоа, со последниве потези нема да биде тоа на граница со […]

Повеќе