Двајца повредени во сообраќајна несреќа на патот Охрид – Ресен, во близина на тунелите

ТППЕ на град Охрид на 13.11.2022 во раните утрински часови(05:00ч) прими дојава за излетано возило на магистралниот пат Охрид-Ресен во близина на тунелите. Интервенирано е со 1 возило и 4 пожарникари. Во екстремно тешки услови екипата на ТППЕ успеа да го лоцира возилото и да ги извади и предаде на екипите на Брза Помош двајцата […]

Повеќе

57-годишен охриѓанец го загуби животот во сообраќајката која се случи попладнево кај Св. Еразмо

Денеска околу 16.40 часот на магистрален пат Охрид-Кичево се случи сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „киа рио“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.А.(57) од Охрид, патничко возило „ауди“, со струшки регистарски ознаки, управувано од Ш.П.(22) од Струга  и патничко возило „поло“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Г.Р.(39) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол […]

Повеќе

Еден загинат и четворица повредени во тешката сообраќајна несреќа кај Свети Еразмо

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Струга, кај Св. Еразмо. Настанот го потврди и портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. “Попладнево околу 17:00 часот на патот Охрид – Струга, во близина на Св. Еразмо, случена е сообраќајна несреќа во која учествувале три возила. Полицијата врши увид, по што ќе се знаат […]

Повеќе

Четворица повредени во сообраќајка на патот Охрид-Кичево, кај Врбјани

На 05.11.2022 во 09.40 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај с.Врбјани, патничко возило „опел корса“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Б.К.(42) од Кичево, излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Д.К.(42) од Кичево, а Б.К. и уште двајца малолетни сопатници се здобиле со телесни повреди, […]

Повеќе

Пет лица повредени во сообраќајка на патот Охрид-Струга

На 19.10.2022 во 12.45 часот во СВР Охрид било пријавено дека на регионалниот пат Охрид-Струга се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „сеат“ со охридски регистарски ознаки, управуванo од Д.Ѓ.(32) од Охрид и патничко возило „ауди“ со струшки регистарски ознаки, управувано од М.Р.(25) од с.Биџево. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот во […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид-Ресен, повредени шест лица од кои две потешко

На 16.10.2022 во 13.30 часот, на магистралниот пат Охрид-Ресен, кај превојот „Буково“,  се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „сузуки“, управуван од Д.Ѓ.(20) од Охрид, мотоцикл „сузуки“, управуван од Д.А.(21) од Охрид, двата со охридски регистарски ознаки, и патничко возило „поло“, со битолски регистарски ознаки, управувано од С.П.(59) од битолското село Бистрица, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Во несреќата, двајцата […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид-„Св.Наум“, во близина на тунелот, повредени две лица

На 11.10.2022 година во 22.55 часот, во близина на тунелот на регионалниот пат Охрид-„Св.Наум“,  патничко возило „ланчија“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Е.С.(26) од Охрид, излетало од патот  и удрило во патничко возило „југо“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Д.М.(61), кое се движело на спротивната коловозна лента, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, “Двајцата возачи биле […]

Повеќе

Охриѓанка тешко повредена во сообраќајна несреќа на „Туристичка“

На 06.10.2022 во 08.57 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на булеварот „Туристичка“, патничко возило „рено“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Н.(58) од Охрид, удрил во пешакот К.А.(82) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. “Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила К.А., констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Увид на местото на […]

Повеќе

Охриѓанка тешко повредена во сообраќајна несреќа

На 27.09.2022 во 21.35 часот во СВР Охрид, пријавено е дека околу 19 часот на кружната крстосница од улиците „15-ти Корпус“, „7-ми Ноември“, „Железничка“ и „Ристо Чадо“ во Охрид, патничко моторно возило „шкода октавија“, управувано од Љ.С.(54) од Охрид, удрило во велосипед управуван од М.Џ.(19) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила М.Џ. […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид-Кичево, едно лице тешко повредено

На 05.09.2022 во 00.55 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај клучката за Славеј планина, патничко моторно возило „мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од Н.З.(19) од с.Подгорци, струшко, излетало од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката Р.С.(52) од с.Бороец, струшко, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во […]

Повеќе