Каракамишева во полициска станица: Политичкиот прогон го пуштаат на максимум, нема да ме замолчите

Професорката Тања Каракамишева-Јовановска преку социјалните мрежи информираше дека била повикана во полициска станица поради поднесена пријава против неа за предизвикување омраза,

Повеќе

Честитка на претседателот Иванов за Водици

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите православни верници.

Повеќе

Вечерва во Охрид, политичарот и хуманист, професорот Романо Проди ја прими Светската награда за хуманизам

Охрид и Македонија се прататковината, магна карта на европскиот хуманизам, со самиот факт што Свети Климент Охридски, на стотина години пред првиот европски универзитет, во Болоња, овде ја формираа првата хуманистичка школа.

Повеќе

Познат македонски новинар приведен за семејно насилство, ја претепал сопругата

Познат македонски новинар и сопственик на портал, поради семејно насилство бил приведен во полиција. Тој физички ја нападнал својата сопруга, вчера, во семејниот дом во Скопје.

Повеќе

Претеничката Лазаревска и Владата повторно ги извисија децата на бранителите

На дневен ред на 52-ра седница на Комисијата за образование, наука и спорт, како единствена точка беше Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за студентски стандард.

Повеќе